Medvedki recikliramo

Naš vrtec je vključen v Mednarodni program EKOŠOLA. V naši skupini smo izbrali temo odpadki – krožno gospodarstvo.


Tu smo dali predvsem poudarek na to, kako ravnamo z odpadki. Pogovarjali smo se o ločevanju odpadkov, si ogledali ekološki otok, obiskali zbirni center za kosovne odpadke v Industrijski coni v Hrpeljah in kar je najbolj pomembno, sami smo reciklirali papir.
Reciklaža, kaj je to? Kaj nam pove beseda RECIKLIRATI? Naučili smo se, da je recikliranje predelava odpadnih, že uporabljeni snovi. V naši skupini smo se lotili recikliranja papirja.
Kam gre ves odpadni papir, ki ga zbiramo v zabojniku? Otroci so mi kar hitro podali odgovor: «V tovarno!« In kaj se potem zgodi s tem odpadnim papirjem? Nadaljnji postopek predelave papirja so si otroci ogledali preko poučnega posnetka.
Naučili so se nove besede, spoznali kaj se lahko naredi iz starega papirja in najbolj pomembno, slišali, koliko dreves se poseka za izdelavo novega papija.
Zato smo se odločili, da bomo za 8. marec, mamam podarili čestitko, iz recikliranega papirja.
Kaj potrebujemo za izdelavo papirja?
- Odpadni časopisni papir,
- vodo,
- blender (mikser),
- okvir z mrežico (sito),
- plastično posodo.
Postopek si poglejte na spodnjih fotografijah.
Otroci so bili izredno veseli, ker so izdelali svoj papir. Vsaka čestitka je bila unikatna in narejena z veliko ljubezni.
Končne ugotovitve in celoten postopek so otroci narisali na velik plakat in predstavili ostalim otrokom.

                                                                                                                                                                                                                                                                                       Erna Fabjančič